Autor:
Kasper Elissaar

Tartu observatoorium aitab arendada Euroopa esimest kosmose küberturbe harjutusväljakut

Eesti ettevõtte Spaceit OÜ juhitud konsortsium, kuhu kuuluvad veel Tartu Ülikool, CybExer Technologies ja CGI Eesti, allkirjastas täna Tallinnas Euroopa Kosmoseagentuuriga lepingu järgmise kahe aasta jooksul harjutusväljaku rajamiseks.

Tartu observatoorium asub senise kosmosetehnoloogia kogemuse põhjal välja töötama virtuaalse harjutusväljaku praktilisi tingimusi, mis võimaldaksid tõhusalt simuleerida ja testida erinevaid küberturbe stsenaariume. Loodav keskkond võimaldab ettevõtetel testida ja arendada turvalisi satelliiditehnoloogiaid ja lahendusi, viia läbi küberõppusi ning koolitada spetsialiste – kõike seda enne seadmete kosmosesse saatmist. „Ootame põnevusega oma panuse andmist harjutusväljaku arendamisse, kuna näeme, et see on väga vajalik Tartu observatooriumis loodava kosmoseapartuuri turvalisuse tagamiseks ning kosmoseinseneride ja -teadlaste igakülgseks ettevalmistuseks kiiresti muutuvas tehnoloogiamaailmas,” sõnas observatooriumi direktor Antti Tamm. 

Kosmose küberkaitseväljak rajatakse Eesti kaitseministeeriumi loodud ja küberjulgeolekule pühendunud sihtasutuse CR14 juurde, mis haldab täna NATO küberkaitse harjutusvälju. Arendustööd algavad selle aasta veebruaris ning harjutusväljaku kasutamise vastu on huvi tundnud juba mitmed kosmoseettevõtted ja uurimisasutused Eestist, Itaaliast, Šveitsist, Tšehhist ja Saksamaalt.

„Küberrünnakute arv on viimasel viiel aastal märkimisväärselt kasvanud, rõhutades kasvavaid riske energiavõrkudele, hädaabiteenustele ja muudele satelliitühenduvusest sõltuvatele kriitilistele infrastruktuuridele,” ütles ESA ühenduvuse ja turvalise kommunikatsiooni direktor Laurent Jaffart. „Eesti tõestatud juhtroll küberturvalisuses teeb sellest ideaalse asukoha loodavale rajatisele. See algatus parandab küberturvalisuse teadmisi kogu sektoris ja aitab tõsta Euroopa digitaalse tuleviku taset.”

ESAga lepingu sõlminud konsortsiumi ja Spaceit'i juht Silver Lodi toonitas küberturvalisuse kasvavat tähtsust ka globaalset poliitilist pingestumist arvestades. „Uus väljak võimaldab meil luua spetsiifilisi kosmosega seotud keskkondi ja potentsiaalseid ohte virtuaalses keskkonnas, valideerida erinevaid valdkonnapõhiseid komponente ja protsesse ning aidata kaasa kosmose küberkaitseekspertiisi arendamisele,” sõnas Lodi.

Leping sõlmiti ESA strateegilise telekommunikatsioonisüsteemide uurimisprogrammi ARTES alamprogrammi „Kosmosesüsteemid ohutuse ja turvalisuse tagamiseks“ (lühendiga 4S) raames, millega Euroopa Kosmoseagentuur investeerib arendusprotsessi üle 2,5 miljoni euro.

„Antud küberkaitseväljak pakub praktilist testimiskeskkonda, mida meie kosmosesektor vajab. Tegemist on hädavajaliku infrastruktuuriga turvaliste ja vastupidavate kosmosesüsteemide loomiseks,” kinnitas ESA 4S programmi juht Christophe Allemand.

Eesti ettevõtteid aitab ESAle lähemale Eesti Kosmosebüroo, mis kuulub Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse (EIS) koosseisu. Kosmosebüroo juht Madis Võõras tõdes, et Eestil on potentsiaali saada valdkonna eestkõnelejaks: „Eesti ettevõtted on küberkaitse valdkonnas Euroopa Kosmoseagentuuri jaoks tuntud ja tunnustatud. See on tugev märk sellest, et meiesugune väike riik võib oma teadmiste ja oskustega saada Euroopas kosmoseteenuste kasutuselevõtu, ohtude ohjamise, autonoomsete robotite arendamise ja kosmosesektori küberturvalisuse tagamise valdkondades liidriks.“

Kosmose küberturbe harjutusväljak loodetakse avada ehk kasutusse võtta juba 2026. aastal.

Eestil täitub tänavu 10 aastat Euroopa Kosmoseagentuuri täisliikmeks saamisest. Siinseid kosmosetegevusi juhib ja koordineerib Eesti Kosmosebüroo.


Lisateave: 

Antti Tamm, direktor, Tartu Ülikooli Tartu observatoorium, antti.tamm@ut.ee. 

 

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Startup Day 2025

Tartu Ülikool kummutab Startup Dayl süvatehnoloogia ettevõtlusega seotud müüte

ITD juhendnöörid header

Valminud on teadusaladeülese ja -vahelise koostöö juhend teadlastele

Bänner.

Delta X 2024